Wrocławskie Osiedle Oporów

  • You are here:  
  • Home
  • Podsumowanie spotkania ws. przebudowy pętli Oporów

Podsumowanie spotkania ws. przebudowy pętli Oporów

Details
Published: Wednesday, 21 January 2015 20:40

 

Zapewne w niedługim czasie zostanie nam przesłana oficjalna notatka ze spotkania ws. inwestycji przebudowy pętli tramwajowej Oporów. Ze względu na znaczenie inwestycji i bardzo ograniczoną ilość informacji dostępnych do tej pory, publikujemy w punktach najważniejsze kwestie omawiane na dzisiejszym spotkaniu. Proszę wybaczyć ewentualne nieścisłości co do ustaleń. Zostaną one skorygowane po otrzymaniu uwag lub oficjalnej notatki.

 

 

1. Możliwości zmiany projektu

Projekt przebudowy pętli tramwajowej Oporów jest planowany do współfinansowania ze środków na transport szynowy z zakończonego okresu finansowania środków UE (2007-2013, z możliwością realizacji projektów do końca 2015). Sam projekt przygotowywany był ok. 2010 r. W chwili obecnej dokonano aktualizacji dokumentacji projektowej. Realny poziom dofinansowania inwestycji to ok. 60%. Wprowadzanie istotnych zmian w dokumentacji oznaczałoby brak możliwości realizacji inwestycji z tych środków.

Możliwe jest dokonywanie drobnych korekt, ale istotne zmiany oznaczałyby konieczność uzyskania nowych dokumentów środowiskowych i pozwolenia na budowę, co istotnie odłożyłoby inwestycję w czasie – trudno określić na jak długo.

Równolegle będą wykonywane dwa zadania – przebudowa pętli i remont ul. Grabiszyńskiej na odcinku ok. 820 m, wraz z budową chodnika od południowej bramy Cmentarza Grabiszyńskiego do Mostu Oporowskiego.

 

 2.  Organizacja przestrzenna pętli po przebudowie

Projekt przewiduje jeden peron dla wysiadających od strony ul. Grabiszyńskiej i trzy perony dla wsiadających od strony Parku Grabiszyńskiego. Zdaniem mieszkańców wypowiadających się na ten temat w publicznej dyskusji, jest to niekorzystne dla pasażerów, którzy muszą pokonać dodatkowe ok. 100 m (w stosunku do lokalizacji przystanku od strony osiedla) przekraczając całą pętlę – w tym 2-4 torowiska, do 3 peronów tramwajowych, 2 przejazdy dla autobusów, 2 perony autobusowe, drogę dla rowerów oraz mini parking park&ride. Motorniczowie będą odwróceni tyłem do osób idących od strony osiedla – obecnie często czekają z odjazdem, gdy widzą zmierzających w ich kierunku pasażerów.

Decyzję o reorganizacji przestrzenność podjęto uwzględniając funkcjonalność pętli dla MPK. Obecnie, gdy na jakimś peronie są dwa tramwaje, blokują one wyjazd z pozostałych peronów. Bok pętli od strony wzgórza jest dłuższy, dlatego lokalizacja peronów po tamtej stronie zwiększa przepustowość obiektu (ilość tramwajów, które pętla może jednorazowo pomieścić i linii, które może obsłużyć). Reorganizacja tego układu nie jest możliwa, jeśli prace mają być ukończone w tym roku.

Przedstawiciele mieszkańców zaproponowali, aby pozostać przy obecnym rozwiązaniu z trzema peronami obsługującymi zarówno wysiadających, jak i wsiadających, z lokalizacją od strony ulicy Grabiszyńskiej. Perony należy przybliżyć do ulicy Grabiszyńskiej na obecny trawnik (to samo proponuje przygotowany projekt), co sprawi, że będą mogły być dłuższe. Wariantowo można perony te przeznaczyć dla wysiadających i postoju tramwajów, natomiast dodatkowo stworzyć nowy, jeden wspólny przystanek dla wsiadających od strony rzeki Ślęzy.

Powyższe rozwiązania nie tylko zdecydowanie skróciłyby drogę pokonywaną przez pieszych, ale także uprościłyby „przeskalowany” projekt. Autobusy jadące w stronę centrum nie musiałyby wjeżdżać na pętlę (tracąc czas), a wystarczyłaby dla nich zatoczka, aby de facto stworzyć wspólny peron przesiadkowy. Przedstawiciele mieszkańców argumentowali, że nie ma sensu w tym miejscu robić skomplikowanych rozwiązań w zakresie przesiadki. Wielu pasażerów i tak woli przesiadać się przy Cmentarzu Grabiszyńskim lub na FAT ze względu na większą ilość linii.

Przedstawiciele magistratu wyjaśnili, że rezygnacja z obecnego układu prawdopodobnie była podyktowana brakiem możliwości zmieszczenia odpowiedniej ilości tramwajów na postoju wzdłuż ulicy Grabiszyńskiej.

Przy peronach przewidziane są dwie tablice DIP (Dynamiczna Informacja Przystankowa) pokazujące czasy odjazdów zarówno tramwajów i autobusów.

 

3. Autobusy na pętli

Po przebudowie, zgodnie z obecnym projektem, na pętlę będą wjeżdżać autobusy jadące w stronę centrum. Nie jest rozstrzygnięte, czy będzie to dotyczyć linii A, która obecnie tam się nie zatrzymuje. Urząd jest otwarty na propozycje samorządu Osiedla w tej kwestii.

Na pętlę nie będą wjeżdżać autobusy jadące w kierunku Oporowa. Technicznie jest taka możliwość (jezdnia zostanie poszerzona do wykonania lewoskrętu), ale dotyczy sytuacji wyjątkowych – np. zastępczej organizacji ruchu, dnia Wszystkich Świętych - lub przyszłych zmian.

Autobusy jadące w kierunku Oporowa będą zatrzymywać się tak, jak obecnie – tj. na jezdni. Zatoczek nie przewidziano, gdyż nie planuje się zakopania (orurowania) rowu melioracyjnego na tym fragmencie Grabiszyńskiej (tj. przy pętli). Wiązałoby się to m.in. z wycięciem drzew i dodatkowymi kosztami. Ponadto takie rozwiązanie jest uważane przez UM za niekorzystne dla funkcjonowania komunikacji autobusowej (wymaga oczekiwania na włączenie się autobusu do ruchu), choć korzystne dla użytkowników samochodów.

Rozbudowana infrastruktura dotycząca obsługi autobusów jest uzasadniana możliwością powstania w przyszłości węzła przesiadkowego z autobusów podmiejskich, choć na chwilę obecną taka koncepcja nie jest wdrażana.

 

4. Chodnik przy ul. Grabiszyńskiej

Na całej długości od Mostu Oporowskiego do południowej bramy Cmentarza Grabiszyńskiego przewiduje się chodnik o szerokości 2 m po zachodniej stronie ul. Grabiszyńskiej. Przewidziany jest też parking dla samochodów wzdłuż ogrodzenia cmentarza, o organizacji podobnej, jak na przebudowanym już fragmencie Grabiszyńskiej (parkowanie równolegle do jezdni). Nie przewiduje się nowej sygnalizacji świetlnej przy przejściach i skrzyżowaniach na odcinku objętym inwestycją.

 

5. Organizacja transportu zbiorowego i ruchu na czas inwestycji

 Podczas przebudowy torowiska i pętli, pętla „Cmentarz Grabiszyński” będzie obsługiwać 3 linie: 4, 5, 11. Linia 20 zostanie skierowana objazdem na al. Hallera.

Na okres tej przebudowy korzystający z autobusów jadących od Oporowa, którzy skasują bilet od przystanku „Wiejska”, będą mogli się przesiąść na dowolną linię tramwajową kursującą przy przystanku FAT i kontynuować podróż przez 75 minut na bilecie jednorazowym (od momentu jego skasowania). Zasada będzie obowiązywać w obie strony. Jest to (w części) z propozycją samorządu Osiedla z 2014 roku – wówczas odrzuconą.

Samorząd Osiedla Oporów zaproponował, aby wykorzystać tę sytuację do realizacji przedwyborczej zapowiedzi Prezydenta Wrocławia i na okres próbny (dla sprawdzenia popytu) przedłużyć kursowanie linii pospiesznej D do pętli Aleja Piastów (w 2014 r. propozycję propozycję RO). Pasażerowie komunikacji zbiorowej otrzymaliby wygodną alternatywę dla zakorkowanej ulicy Grabiszyńskiej w dojeździe do centrum (przez Krzyki). Wniosek zostanie ponownie rozpatrzony przez Wydział Transportu. Przejazd przez ul. Grabiszyńską zostanie utrzymany przez cały czas trwania inwestycji przebudowy torowiska i pętli.

Po zakończeniu tej przebudowy i uruchomieniu wszystkich linii tramwajowych do Oporowa, rozpoczną się roboty drogowe (wymiana nawierzchni) przy połówkowych zamknięciach. Wówczas utrzymywany będzie ruch kołowy jednokierunkowy DO CENTRUM, a ruch w przeciwnym kierunku będzie skierowany objazdem przez Avicenny będą to utrudnienia związane z przebudową jezdni.

 

6. Toaleta publiczna

Samorząd przedstawił wniosek o uwzględnienie funkcji toalety publicznej na terenie przebudowanej pętli. Propozycję taką zawierała już uchwała RO XII/38/13 z 30.12.2013 – dotychczas nieuwzględniona. Argumentowano, że toalety nie ma cały kompleks Parku Grabiszyńskiego (najbliższa jest na Cmentarzu Grabiszyńskim), nie przewiduje jej też planowany Park Mamuta, ani infrastruktura powstającego park&ride, co nie odpowiada współczesnym standardom. O toaletę upominają się osoby starsze, często korzystające z komunikacji tramwajowej, w tym pensjonariusze oddalonego o ponad kilometr Domu Pomocy Społecznej przy ul. Karmelkowej. Skoro na pętli będzie wykonywany nowy węzeł sanitarny (obiekt do obsługi pracowników MPK), to można jednocześnie wykorzystać go do toalety publicznej ogólnodostępnej w godzinach funkcjonowania pętli.

Obecny projekt nie uwzględnia toalety, ale wniosek zostanie ponownie przeanalizowany. Budowa obiektu MPK nie jest częścią obecnej inwestycji – przedsiębiorstwo zrealizuje ją niezależnie – nie wiadomo kiedy. Rozważona zostanie także funkcja toalety publicznej zlokalizowanej w obecnej budce MPK – również posiada węzeł sanitarny.

Magistrat zaleca samorządowi i mieszkańcom osiedla zainteresowanym taką infrastrukturą (toaletą publiczną) złożenie projektu w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.

 

7. Wiata rowerowa

Po przebudowie (tj. w roku 2015) zostanie odtworzona wiata rowerowa przy parkingu P&R,  przy drodze dla rowerów.

 

Main Menu

  • Aktualności
  • Radni
  • Galeria
  • Ciekawe miejsca we Wrocławiu
  • Liquid Technologies
Grupa Wrocławskie Osiedle Oporów na Facebook'u

Oporów - Nasze osiedle

Serdecznie witamy na tworzonej przez mieszkańców stronie Osiedla Oporów. Znajdziecie tutaj Państwo informacje na temat historii osiedla Oporów, spraw bieżących, a także wszelkich aktualnych działań i uchwał jakie podejmuje miasto, mieszkańcy oraz aktualności przekazane przez Radę Osiedla Oporów. Zapraszamy również do zapoznania się z galerią zdjęć z osiedla - zarówno tych historycznych jak i aktualnych. Nie jest to strona rady osiedla oporów.
© 2018 Wrocławskie Osiedle Oporów