Wrocławskie Osiedle Oporów

  • You are here:  
  • Home
  • Nie obawiajmy się sąsiedztwa Mamuta

Nie obawiajmy się sąsiedztwa Mamuta

Details
Published: Tuesday, 13 October 2015 10:37

W pierwszych dniach października do samorządu Osiedla wpłynął protest podpisany przez 46 osób, w zdecydowanej większości mieszkańców ulicy Bukowskiego, domagających się zmian w projekcie „Parku Mamuta”. Sygnatariusze podnoszą w swym liście, skierowanym do Prezydenta Wrocławia, przede wszystkiemu dwa zastrzeżenia. 

Pierwsze z nich dotyczy „skierowania osób korzystających z planowanego parku ciągiem ulicy Bukowskiego i sąsiednich”. Pragnę podkreślić, że intencja projektantów jest dokładnie odwrotna. Główny ciąg komunikacyjny Parku ma charakter osi wschód-zachód. Wejście na niego znajduje się od strony ulicy Solskiego, w okolicy Mostu Oporowskiego. Zamiarem projektantów było przede wszystkim zaproszenie użytkowników do korzystania z węzła komunikacyjnego przebudowanej pętli Oporów, która zapewnia dojazd komunikacji zbiorowej, a także dostępność miejsc postojowych na parkingu park&ride oraz innych wyznaczonych w tym rejonie ulicy Solskiego. Dwa wejścia na teren Parku projektowane od strony wału wzdłuż Ślęzy (po specjalnie utworzonych rampach), przeznaczone są dla pieszych i rowerzystów, którzy docierać tu będą głównie z sąsiedniego Parku Grabiszyńskiego. Oczywiście Park Mamuta nie może być odcięty od Oporowa. Będzie istniała możliwość wejścia od strony ulicy Bukowskiego. Wejścia te będą mieć charakter pomocniczy, poza jednym – znajdującym się na przedłużeniu naszych Alejek. Nie chodzi jednak o zachęcanie do parkowania tu samochodami, a zapewnienie powiązania terenów zielonych na naszym osiedlu. Dlatego celowo nie wyznaczamy tu żadnych dodatkowych miejsc parkingowych.

Po realizacji pierwszego etapu – finansowanego ze środków WBO 2014 – Park Mamuta zapewne nie będzie jeszcze atrakcją przyciągającą tłumy przyjezdnych. Założeniem pierwszego etapu jest przede wszystkim otwarcie zaniedbanego dotąd terenu – wysprzątanie nieużytków zielonych, uporządkowanie, wyznaczenie i budowa ścieżek. Oczywiście nie może zabraknąć głównej atrakcji - dla najmłodszych: placu zabaw z górującą bryłą naszego prehistorycznego zwierza; dla starszych: siłowni na świeżym powietrzu, którą nazwaliśmy w naszym projekcie cross-mut. Układ komunikacyjny w rejonie pętli tramwajowej Oporów jest wystarczający, aby stanowić zaplecze takiego założenia. 

Od początku zakładaliśmy i informowaliśmy, że „Mamut” jest projektem rozwojowym, a wygrane finansowanie z budżetu obywatelskiego w 2014 r. ma być pierwszym krokiem w jego realizacji. Docelowo atrakcji będzie więcej, a wraz z nimi granice parku będą się zbliżać do alei Piastów. I właśnie przy tej ulicy planowane jest w kolejnych etapach utworzenie osobnego parkingu.

Druga obawa podnoszona przez sygnatariuszy protestu odnosi się do potencjalnej uciążliwości atrakcji Parku – w tym przede wszystkim „grillowiska”, czyli wyznaczonego miejsca, w którym legalnie i bezpiecznie można rozpalić ognisko lub grilla. Tego elementu nie będziemy realizować w etapie finansowanym ze środków WBO 2014 i na razie nie mamy określonej perspektywy czasowej jego powstania. Jeśli w przyszłości będziemy go wyznaczać, może on powstać wyłącznie w dużej odległości od domostw i z zapewnieniem odpowiedniej osłony. Właściwe wydaje się jego lokowanie we wschodniej części – np. za ogrodzonymi działkami. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że także obecnie projektowane atrakcje, nie będą przylegać do zabudowań mieszkalnych, a dodatkowo oddzielone będą od nich pasem zieleni izolacyjnej.

W proteście pojawia się także opinia, że nowy Park będzie miejscem libacji osób bezdomnych. Tak było do tej pory, gdyż koczowali oni w opuszczonych altanach. Obecnie są one systematycznie usuwane, a teren sprzątany i odsłaniany. Z każdym tygodniem jest tu coraz czyściej. Nota bene wywożone śmieci potwierdzają, że spotkania alkoholowe nie są w tym miejscu rzadkością. Dlatego od początku naszym założeniem było otwarcie terenu dla mieszkańców. Obecność przechodniów i innych użytkowników jest najlepszą formą monitoringu i odstraszania "imprezowiczów".

Z początkiem przyszłego roku planowane jest rozpoczęcie właściwych prac w terenie, a już na wakacje będziemy mogli cieszyć się pełną dostępnością pierwszej i najważniejszej, zachodniej części Parku, wraz z jego ikoną – Ślężańskim Mamutem. Jestem przekonany, że oporowianie – w tym, a może nawet przede wszystkim mieszkańcy ulicy Bukowskiego – będą mieli powód do zadowolenia. Ich najbliższa okolica przestanie być zaniedbanym od lat nieużytkiem, a stanie się przyjazną przestrzenią publiczną. Zyskają na tym także finansowo, gdyż wartość ich nieruchomości wzrośnie.

Mam świadomość, że obawy wynikają przede wszystkim z braku informacji, za co jako lider projektu jestem odpowiedzialny. Nasz Park jest obecnie projektowany i zmiany są wprowadzane na bieżąco. Trudno wybrać jeden moment, w którym należy zorganizować otwarte spotkanie i przedstawić stan pracy nad projektem. Tym bardziej, że do tej pory nie docierały do na sygnały świadczące o zaniepokojeniu realizacją projektu, a wręcz przeciwnie – jej brakiem. Dlatego zachęcam do bieżącego kontaktu za pośrednictwem samorządu osiedla. Dane kontaktowe znajdą Państwo w zakładce w  prawym górnym roku niniejszej strony. Jeśli będzie wskazywana taka potrzeba, chętnie zorganizujemy spotkanie i zrelacjonujemy postępy prac. 

 

Jednocześnie publikujemy plan zagospodarowania Parku przedstawiony i przyjęty na spotkaniu z  projektantem, które odbyło się 12 października w siedzibie Zarządu Zieleni Miejskiej. Zwracamy uwagę na zastosowanie pasa izolacyjnego zieleni, oddzielającego właściwy Park od domostw przy ul. Bukowskiego.

 

Tomasz Stefanicki

Lider Projektu Park Wspólnotowy „Ślężański Mamut”

 

 

 

 

  • Park Mamuta,
  • Bukowskiego,
  • protest,

Main Menu

  • Aktualności
  • Radni
  • Galeria
  • Ciekawe miejsca we Wrocławiu
  • Liquid Technologies
Grupa Wrocławskie Osiedle Oporów na Facebook'u

Oporów - Nasze osiedle

Serdecznie witamy na tworzonej przez mieszkańców stronie Osiedla Oporów. Znajdziecie tutaj Państwo informacje na temat historii osiedla Oporów, spraw bieżących, a także wszelkich aktualnych działań i uchwał jakie podejmuje miasto, mieszkańcy oraz aktualności przekazane przez Radę Osiedla Oporów. Zapraszamy również do zapoznania się z galerią zdjęć z osiedla - zarówno tych historycznych jak i aktualnych. Nie jest to strona rady osiedla oporów.
© 2018 Wrocławskie Osiedle Oporów