Na osiedlu Oporów, w 2015 i 2016 r. zrealizowano trzy inicjatywy obywatelskie, których celem była poprawa stanu zagospodarowania przestrzeni publicznej oraz podniesienie bioróżnorodności. W październiku 2015 r. wykonano pierwsze działania w nowopowstałym Parku Mamuta - posadzono 70 grabów poświęconych pamięci członków akademickiej diaspory na Oporowie.
Zrealizowano również przegląd kondycji drzew w alei lipowej oraz prace pielęgnacyjne na 25 z nich. Działania te miały na celu poprawę kondycji roślin oraz bezpieczeństwa w sąsiedztwie drzew. Przy okazji, przeprowadzono atrakcyjną lekcję przyrody oraz pokaz prac arborystycznych i wspinaczki po drzewach dla dzieci z pobliskiego przedszkola.
Natomiast w ostatnim miesiącu, wykonano nasadzenia rodzimych drzew i krzewów ozdobnych na dużym skwerze przy ul. Bukowskiego, przy wejściach na aleję lipową oraz na małym skwerze przy skrzyżowaniu Alei Piastów i Solskiego. Na dużym skwerze posadzono: 9 drzew (4 lipy drobnolistne, 2 wiśnie różowe, 1 jarząb szwedzki, 1 jarzęby pospolite, 1 klon pospolity) oraz 404 krzewy: 240 róż pomarszczona 36 dereni białych i 7 jaśminowców i 1 cis. Drzewa rozlokowano na skrajach skweru jako uzupełnienie istniejącego układu drzew – również szpaleru wzdłuż ul. Solskiego. Natomiast krzewy posadzono w 2 grupach: przy wejściu od ul. Bukowskiego na wieńczeniu drogi (róże pomarszczone i jaśminowce) i przy budce gazowej – derenie i cis będą stanowiły naturalne przesłony dla tej infrastruktury.
W strefach wejściowych do alei lipowej, w 4 grupach posadzono 120 róż okrywowych o ozdobnych białych kwiatach.
Natomiast teren małego skweru poddano rekultywacji poprzez dosypanie warstwy żyznej ziemi i wysianie łąki kwietnej. Na jesień planowane jest dosianie tam bylin cebulowych. Pierwotnie w projekt przewidywał tutaj także nasadzenia drzew i krzewów, plany te jednak musiały jednak zostać zmienione. Okazało się, że płytko zalegający gruz oraz pozostałości infrastruktury po stacji benzynowej, która działała w tym miejscu przed II Wojną Światową uniemożliwiają zakorzenienie się takiej roślinności.
Liderami poszczególnych inicjatyw realizowanych na Oporowie byli:
- prof. Alina Drapella-Hermansdorfer - Gaj Profesorów
- dr Łukasz Dworniczak - Aleja Lipowa
- Tomasz Stefanicki - skwery
Więcej informacje na ten temat przeczytacie Państwo na tablicach edukacyjnych zamieszczonych na skwerze przy ul. Bukowskiego. Wszystkie działania finansowane były ze środków Narodowego Funduszu Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej oraz koordynowane przez wrocławską Fundację EkoRozwoju.